cat food, kitten food, best food for cats

Всичко за коткатаДобавки и витамини Лакомства Аксесоари за котка Легло за котка Играчки за котка Купи за хранене Транспортна чанта Тоалетна за коте Нашийник Врата за коте Козметика за котка Шампоан за котка Препарати против паразити Най-търсени продукти Книги за коткатаСъвети за отглеждане на котка Съвети за хранене на котка ще намерите тук >

Какво трябва да знаем за храненето на котките?

Независимо дали котката е придирчива и капризна или всеядна, тя вероятно ви показва ясно какво мисли за храната, която й предлагате.

"Котките са много претенциозни по отношение на храната си, техните хранителни предпочитания се формират още през първата година от живота им" - е мнението на Джули Чърчил, DVM, PhD, професор по хранене в Колежа по Ветеринарна Медицина на Университета в Минесота.

Така че, ако котката ви е все още малко котенце, сега е момент да я научите да се храни разнообразно - с консерви, с гранулирана и прясна храна. Но дори котката да е порастнала, има начини да се уверите, че тя получава всички хранителни вещества, необходими за да е здрава.

Изберете балансирана диета

"Собствениците на котки трябва да умеят да четат етикетите на храните - съдържанието на протеини и мазнини е важно съотношение. Съдържанието на зърнени храни и въглехидрати не е непременно нещо лошо" - е мнението на Ричард Хил, PhD, професор в Колежа по Ветеринарна Медицина във Флорида . "Въглехидратите са причина храната да бъде на достъпна цена и всичко е наред ако са в умерено количество. Ако на етикета пише, че храната е пълноценна и балансирана, значи тя отговаря на хранителните нужди на котката". Важно е храната да не съдържа костно брашно, което води до тежки проблеми с уринарния тракт, особено при мъжките котки.

Консервирана или суха храна?

Сухата храна за котки:

  • Е по-икономична финансово;
  • Е по-удобна, защото не се разваля бързо след като се отвори;
  • Концентрирана е - малко количество е достатъчно да осигури нужните хранителни вещества на котката
  • Съдържа около 10% влажност
  • Има повече въглехидрати и по-малко протеини от консервираната храна
  • По-добре предотвратява дентални заболявания, в сравнение с консервираната храна

Консервираната храна за котки

  • Е по-скъпа
  • Разваля се по-лесно след като се отвори
  • Съдържа по-малко количество енергия от сухата храна
  • Има до 78% влажност
  • Съдържа повече мазнини и протеини, особено животински протеини, и по-малко въглехидрати, в сравнение със сухата храна.

Консервираната храна се препоръчва от ветеринарите за котки с проблеми с уринарния тракт, диабет, проблеми с бъбреците и отделителната система. Високата влажност в нея помага да се компенсира недостатъчния прием на вода от котката. Котките са еволюирали като пустинни животни и обикновено имат проблем с това, че не пият достатъчно вода. По-високото съдържание на протеини също е полезно за котките.

Какво количество и колко често да даваме?

Повечето котки се хранят предимно сутрин и привечер, когато е обичайното им време за лов в диви условия, така че това са най-добрите часове да ги храним. Колко яде котката зависи от възрастта, размера и активността й, но средно приема около 200 калории на ден.

Котките ще продължат да похапват през целия ден, ако имат храна на разположение, но те сами не могат да преценяват какво количество трябва да приемат. "Прекаленото хранене се е превърнало в епидемия" - смята Джули Чърчил, "а когато котките напълнеят прекалено, те имат проблеми със ставите, сърцето и развиват диабет"

Според ветеринарите е добре котката да бъде хранена в определени часове, а останалата храна да бъде държана прибрана на недостъпно за нея място. Ако котката напълнява прекалено, по-добре е да намалите калориите в храната или да преминете на Light вариант, вместо да намалявате количеството.

По отношение на лакомствата, няма проблем да се дават понякога, но не трябва да се прекалява, не бива да бъдат повече от 5-10 процента от дневния прием на калории на котката.

Домашно приготвена храна?

Котката има нужда от специфични витамини, минерали и протеини, които получава само от месото, така че вегетарианска диета не е подходяща за нея. Но не й давайте сурово месо. Суровото месо може да е подходящо за големите котки в дивата природа, но не и за домашните котки. Според Хил "В природата котките ядат цялото животно, не само месо. На месото му липсват важни витамини, минерали и аминокиселини. Освен това бактериите в суровото месо, като салмонела или Е.коли могат сериозно да разболеят котката (и Вас).

Според специалистите можете да приготвяте храна за котката си у дома, но е добре да се посъветвате с ветеринар. Като цяло, повечето експерти смятат, че готовите котешки храни са за предпочитане пред домашно приготвената храна.

“Предимствата на готовите котешки храни са, че те са с формула, пригодена специално за котки, така че да им осигуряват пълноценна, балансирана диета, отговаряща на всичките им нужди и да ви освободят напълно от тази грижа" - смята Джули Чърчил.

Как правилно да храним котката

Ние правим много грешки по отношение на нашето собствено хранене, нима е чудно, че грешим и по отношение на храненето на котките? Най-често срещаният проблем при храненето на котката е:

Даваме твърде много храна

Вероятно най-често срещаната грешка, която хората правят когато хранят котките, е прехранването - смята Джо Бартджес, DVM, PhD, DACVIM, DACVN, Професор по медицина и хранене в Колежа по Ветеринарна Медицина в Университета в Тенеси. "Затлъстяването е най-често срещаният хранителен проблем, който виждаме при котките".

Макар пухкавата пълничка котка да изглежда симпатична, затлъстяването е свързано с множество здравословни проблеми, включително диабет, артрит, заболявания на уринарния тракт. Според Бартджес котката може да страда и от метаболитен синдром. Не че непременно храним котките си прекалено много, просто животът им е по-уседнал и се движат много по-малко, отколкото по времето, когато са живеели на свобода в природата.

От колко храна има нужда котката? Препоръчителните количества варират от 52 до 77 калории на ден на килограм, в зависимост от двигателния режим на котката.

Колко често да храним котката

Има няколко метода за хранене на котките:

- ИЗМЕРВАМЕ ДНЕВНАТА ДОЗА ХРАНА и я предоставяме на котката. Тя е свободна да се храни колкото пъти прецени през деня, докато храната й свърши. Не й даваме повече до следващия ден по същото време.

- СВОБОДНО ХРАНЕНЕ - обикновено се препоръчва за бременни и кърмещи котки - имат на разположение храна по всяко време на денонощието

- ХРАНЕНЕ В ОПРЕДЕЛЕНИ ЧАСОВЕ - даваме храна 2 пъти дневно, през 12 часов интервал, и след 30 минути я прибираме.

Статията е с автор Тери Дариго, превод от списанието WebMD Pet Health Feature © 2017 WebMD, LLC. All rights reserved.

Доставка Карта на сайта Гаранция Източници Връзки За контакт